top of page

Okan Oğuz Kimdir?

1982 Denizli Doğumlu olan Okan Oğuz,

İlkokulu Denizli Emsan İlkokulu’nda, orta ve lise eğitimini ise Denizli Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır.

 

Üniversite Lisans Eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü’nde "ekonomist" ünvanı ile tamamlamıştır. Ardından Rusça dil eğitimi için, Moskova Lomosonov Devlet Üniversitesi, Yabancı Diller Fakültesi'nde özel programlara katılmıştır.

 

Kurumsallaşma ve markalaşma özelinde birçok uluslar arası eğitim, konferans ve panellere katılmıştır. 

2005-2014 yılları arasında yurtiçi ve yurtdışında aile şirketlerinde farklı görevlerde bulunan Oğuz, 6 yıl Kazakistan’ın Almatı şehrinde yaşamış, ülkenin ilk ev tekstili mağazalar zinciri projesinin fikir sahibi, projeyi hayata geçiren ekibin lideri olarak; kurucu genel müdürlük görevini üstlenmiştir. Ülkenin en bilinen ev tekstili markası olmayı başaran şirket birçok kurum ve kuruluştan başarı ödülleri almıştır. Bu proje markalaşma konferanslarında başarı öyküsü olarak anlatılmış; Oğuz, konuşmacı olarak davet edilmiştir.

2014 yılında Aile şirketlerinden ayrılan Okan Oğuz, ticari kariyerine Denizli’de kurduğu dış ticaret firması "Asies International Ltd" ile devam etmiş, arkasından tekrar Kazakistan’da "Lux Home Kazakhstan" ve Rusya Federasyonu’nda "Lux Home Russia" adında şirketler kurmuştur. Halen Denizli’deki şirketinde dış ticaret faaliyetlerine devam etmesinin yanında, Kazakistan ve Rusya Federasyonu, Tataristan Özerk Cumhuriyeti’ndeki toplam 10 mağaza ve sanal mağazalar ile perakende ev tekstili mağazacılığı yapmakta ve kendi tescilli markası ile ürün ihracatı yapmaktadır.

Oğuz, Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesinde oluşturulan “Genç Tim” projesinde, Başkan Yardımcılığı ve Denizli bölge komitesi Başkanlığı görevine 2021 yılında atanmış, 2022 yıllı Haziran ayına kadar bu görevi yürütmüştür.

 

Okan Oğuz,

2022 yılı başından itibaren Kazakistan Cumhuriyeti Denizli Fahri Konsolosluğu görevini yürütmektedir. 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Cömert Tokayev'in imzaları ile bu göreve atanan Oğuz; Denizli'nin ilk ve tek fahri konsolosu olarak şehir tarihinde yer edinmiştir.

İngilizce, Rusça ve Kazakça bilen Oğuz, evli, 2 çocuk babasıdır.

 

AKTİF ÜYESİ OLDUĞU KURULUŞLAR / GÖREVLERİ:

KAZAKİSTAN CUMHURİYETİ DENİZLİ FAHRİ KONSOLOSU

DENİZLİ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ (DENİB) ÜYESİ

DENİZLİ TİCARET ODASI (DTO) ÜYESİ

TÜRKİYE EV TEKSTİLİ SANAYİCİLERİ VE İŞİNSANLARI DERNEĞİ (TETSİAD) ÜYESİ

 

DENİZLİ GENÇ İŞ İNSANLARI DERNEĞİ (DEGİAD) ÜYESİ

AVRASYA SANAYİCİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ (AYSİAD) ÜYESİ

DENİZLİ TEKSTİL VE GİYİM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ (DETGİS) ÜYESİ

DÜNYA FAHRİ KONSOLOSLAR DERNEĞİ ÜYESİ

_Okan Oğuz kişisinden fotoğraf.jpg
bottom of page